NFL-Statistikker del IV: Peyton Manning

Mye har vært skrevet og sagt om Peyton Manning og hans aldrende kastearm i seriestarten av NFL etter at Broncos gikk av banen uten én eneste offensive touchdown mot Ravens. Men problemene startet allerede midtveis i 2014-sesongen. I sluttspillstapet mot Indianapolis Colts på hjemmebane i januar så Peyton ferdig ut ifølge Doug Farrar. Like etter kom det frem at Peyton hadde spilt med skade i rundt en måned og at det kunne forklare hans dårlige spill. Men problemene startet enda tidligere i sesongen, i følge ProFootballFocus.

Steve Palazzolo skriver i en artikkel for rundt én måned siden at Peytons problemer startet allerede i uke 9 forrige sesong og at spillet hans aldri kom opp på vanlig Peyton-nivå igjen resten av sesongen.

peyton-manning-nfl-baltimore-ravens-denver-broncos3-850x560

På dette tidspunkt syntes jeg det er verdt å merke seg at når man snakker om Peytons svake prestasjoner i 2014, så kan jeg ikke forstå annet enn at vi da måler Peyton opp mot Peyton og ser svakere prestasjoner. Bruker vi statistikkene vi så på i del 1 og ser på Peytons 2014-sesong ser det ikke akkurat dårlig ut.

La oss først ta med gjennomsnittene for 2014-sesongen slik vi så på i del 2.

KategoriLigagj.snitt
(Topp 32)
Gj.snitt
1-10
Gj.snitt
11-20
Gj.snitt
21-30
Pass.yards3403455335702579
Pass.yds per forsøk7,58,17,47,1
Touchdowns22,333,82213,5
Interceptions9,25,4912,3
TD to INT ratio11,6421,2010,21,5
PFF Overall+4+21,6+4-9,3
PFF Pass+3,3+20,1+2,8-8,9
PFF Comp%63,8%67,2%64,0%61,2%
FO - DYAR554,11169,6465,8164,8
FO - YAR561,61170,2486,4193
FO - DVOA6,1%21,5%5,3%-4,6%
QBR (ESPN)61,374,960,851,9
AFA EPA68,92136,9260,4423,13
AFA WPA1,983,591,960,76

La oss så se på hvordan Peyton måler opp mot disse statistikkene og opp i mot Aaron Rodgers og Ben Roethlisberger som ut i fra statistikkene var nummer 1 og 2 i ligaen i fjor.

 Peyton ManningAaron RodgersBen Roethlisberger
KategoriRank2014Rank2014Rank2014
Pasningsyards447337438114,954
Pasningsyards per forsøk57,928,438,2
Touchdowns239338732
Interceptions22151559
TD to INT ratio224133324
PFF Overall10+10,11+40,43+29,0
PFF Pass8+10,41+35,03+31,1
PFF Comp%766,2%965,6%367,1%
FO - DYAR31,41221,56411,572
FO - YAR31,35821,58121,505
FO - DVOA523,9%132,2%426,8%
QBR (ESPN)477,3382,6672,5
AFA EPA5135,61212,82161,5
AFA WPA44,015,1634,05

Peyton Manning, ut i fra statistikkene, leverte en topp 5-sesong blant Quarterbacker i 2014 og må i hvert fall regnes i topp 10. Så når vi sier at Peyton hadde et tilbakesteg i 2014 så er det først og fremst når vi måler Peytons 2014-sesong mot Peytons 2013-sesong, som var av en annen verden. Måler vi Peyton opp i mot andre topp 10 Quarterbacker i 2014 kommer han ganske godt ut.

Poenget som ProFootballFocus gjør er at Peyton Manning startet 2014-sesongen veldig sterkt, men så dabbet kraftig av.

“The second half of the season was littered with inconsistency as he posted three negative grades over his final five regular-season games, and his passer rating started to properly reflect his play to finish at 101.6.”

Med den svake offensive prestasjonen i serieåpningen mot Baltimore Ravens forrige søndag ble bekymringene over Peytons alder og fysiske egenskaper forsterket. Problemet var at mange umiddelbart fokuserte på Peytons armstyrke som problemet, noe jeg personlig mener forenkler problemet og ikke tar hele bildet med i vurderingen.

Peyton Mannings kastearm

Det første som er viktig å trekke frem er at Peyton aldri har hatt en veldig sterk kastearm. Selv før nakkeoperasjonene hadde han aldri en av NFLs sterkeste armer. I Sports Illustrateds draft-profil av Peyton Manning skrev de:

“He has good arm strength, but not necessarily a “gun” that you might expect from a QB at the top of the draft.”

NFL FILE: Peyton Manning of the Indianapolis Colts and Ryan Leaf of the San Diego Chargers during the rookie photo shoot at the Citrus Bowl in Orlando, Florida. (Sportswire via AP Images)

Peyton Manning (Indianapolis Colts) og Ryan Leaf (San Diego Chargers) under en fotoseanse før rookie-sesongen deres i 1998.

Også Indianapolis Colts som draftet Manning mente Ryan Leaf hadde en sterkere kastarm, noe han også hadde, noe som gjorde at Colts nesten valgte Leaf fremfor Manning. Etter nakkeoperasjonene i 2011 var kastearmen tilnærmet lammet og Manning måtte trene opp armen helt på nytt for å kunne returnere til NFL, men den dag i dag kan Manning fortsatt ikke føle fingertuppene sine når han kaster. At Manning mistet armstyrke etter operasjonen er godt mulig selv om jeg ikke har sett noen større analyser av dette, men om man skal finne ut om Peyton har mistet armstyrke siden i fjor må man måle Peyton med Peyton anno 2012, ikke Peyton anno 2010 og heller ingen andre Quarterbacker. Å måle en kastearm er imidlertid langt mer komplekst enn som så:

Når jeg sier at å kun fokusere på kastearmen er en forenkling er det fordi man kun fokuserer på armen som kaster ballen og ignorerer alt som går inn i det å kaste en ball i NFL. Det er langt mer som kreves enn kun en god kastearm.

Vi skal ikke ta en detaljert gjennomgang av alle elementene som går inn i et nøyaktig kast, men vi kan se på et eksempel av Peyton Manning selv:

peyton-manning-509-touchdowns

Manning står oppstilt i shotgun (det vil si rundt 4-5 yards bak egen O-line). Demaryius Thomas løper en out-rute (som er litt vanskelig å se på bildet) og Peyton har et lite vindu han må treffe for at det skal resultere i touchdown. Vi kan bryte dette spillet ned i deler:

  1. Fotarbeidet: I dét Manning kommer ut av sin 3-step drop kan vi se hvordan han flytter vekten fra høyre ben (bakerst) til venstre hvor vekten skal ligge i kastøyeblikket. I tillegg ser vi at når Manning kaster er bena litt bredere enn skulderbredde; har man bena for mye samlet kan man miste litt balanse, mens står man bredere får man en “lengre vei” å flytte kroppen fra bakben til forben. Begge deler påvirker nøyaktigheten i kastet. Kaster man mens man står på bakbenet blir pasningene langt mindre nøyaktige, og man mister også veldig mye kraft i kastet (bare prøv selv så ser du). Dermed har fotarbeidet en direkte påvirkning på kraften og presisjonen i en pasning.
    onepixel
  2. Rotasjon i overkroppen; hvis du tenker deg en linje som går fra Peytons høyre skulder, gjennom Peytons venstre skulder og peker nedover i banen, ser du at i utgangspunktet peker Peytons skuldre mot målpostene i End Zone før han i siste øyeblikk roterer overkroppen og kaster mot hjørnet av End Zone. Denne rotasjonen er også veldig viktig for nøyaktigheten. Regelen er at denne tenkte linjen gjennom skuldrene skal sikte på det punktet du skal kaste til.
    onepixel
  3. Ballen holdes i brysthøyde; dette går ikke så mye på nøyaktighet, men timing og hurtighet i kastet. Noen QB-er har en tendens til å holde ballen for lavt når de dropper bakover. I tillegg til at det øker risikoen for at ballen slås ut av hendene dine, kan det også ødelegge timingen i kastet ettersom du har en lengre, og dermed tregere, bevegelse i kastet ettersom du må føre ballen fra et lavere utgangspunkt, opp og bakover før du fører armen fremover og slipper ball. Som vi ser på bildene holder Peyton ballen i brysthøyde. Dette gjør at han har en kortere vei å føre ballen bakover før han kaster og ballen kan komme ut av hånden hans kjappere.
    onepixel
  4. Anticipation og timing; anticipation betyr den egenskapen QB-en har til å beregne hvor ball og mottaker møtes. I eksempelet over må Peyton beregne når Thomas kommer til å være i hjørnet av End Zone og beregne fart i ballen og når han kaster ut i fra det. I tillegg må han lese forsvareren som dekker Thomas for å finne ut hvor det lille vinduet han har å kaste i åpner seg. Alt dette utføres perfekt av Peyton på spillet; han forventer hvor det lille vinduet åpner seg, når det åpner seg og når Thomas kommer til å være i en posisjon til å ta i mot ballen i det vinduet. Hadde Peyton kastet i riktig vindu men vært litt for kjapp, hadde ikke Thomas rukket frem. Hadde han vært litt for treg ville forsvarsspilleren fått en hånd på ballen. Hadde timingen vært god, men pasningen litt foran eller bak det åpne vinduet, hadde han enten kastet ballen ut over sidelinjen eller i en posisjon hvor forsvarer kan få en interception.
    onepixel
  5. Pass protection; en 49ers-forsvarsspiller klarer å sette Peyton under press veldig raskt, men spillet legger opp til en såpass kjapp pasning at det ikke påvirker Peytons timing. I tillegg til å beskytte QB-en fra å bli taklet skal den offensive linjen skape en pocket, et ledig rom som QB-en kan kaste fra. Når Peyton på spillet over får nok tid og rom kan han fullføre kastet med perfekt teknikk, alt i fra fotarbeid til timing. Når en QB ikke får rom å kaste i, går det utover fotarbeidet, som igjen går utover nøyaktigheten. Derfor; om et forsvar klarer å bryte ned denne pocketen som QB-en er så avhengig av, kan det fort ende med at QB ikke får fullført hele bevegelsen, fra fotarbeid, til rotasjon til kast, og kastet vil ofte lide som resultat.
    onepixel
  6. Til slutt er det verdt å merke seg ballen når den er i luften mellom Thomas og Peyton. Det kan være noe vanskelig å se, men den er det vi kaller “wobbly” i luften. Den har ingen perfekt spiral, som er det man ønsker å oppnå, men vingler. For de av dere som har fulgt Peyton i mange år, så vet dere at dette ikke er noe nytt; Peyton har alltid kastet vinglete baller med noen få unntak, og han har aldri vært kjent for perfekte spiraler. Dette var til og med en bekymring da Peyton kom ut av college: “Hell, yes, Manning’s good, but his ball waffles all the time,” skrev en speider i 1998.

 

Som du forhåpentligvis forstår kreves det langt mer enn bare armstyrke for å være nøyaktig i NFL. En sterk arm kan være fullstendig bortkastet om man ikke har riktig grunnteknikk og en svakere arm kan levere gode, harde og dype kast med god teknikk. Det finnes QB-er i NFL, som for eksempel Matthew Stafford, som kan kompensere for dårlig teknikk med en veldig talentfull kastearm, men Peyton regnes som regel ikke blant disse.

 

Peyton Manning mot Baltimore Ravens

Så hva var galt med Peyton mot Ravens? Både Mike Mayock, som er en respektert NFL-ekspert, og Ron Jaworski som tross bakgrunnen ikke er det, mente at Peyton manglet armstyrke og fremholdt at dette var hovedproblemet til Peyton mot Ravens. Svaret kom fra Sam Monson hos ProFootballFocus:

“The point I’m making? Manning having a noodle-arm is nothing new, and he’s been an All-Pro with it multiple times before.”

Han trekker frem Peytons første sesong med Denver som eksempel:

“In Manning’s second game as a Bronco, he threw three first-quarter interceptions against the Falcons, throwing passes he had made a career of in Indianapolis but just couldn’t make happen anymore with his post-injury arm.”

bal-peyton-manning-welcomes-carl-davis-to-nfl-20150916

Et viktig element her, som vi skal komme mer inn på senere, er at Peyton var i et nytt angrep som det tok litt tid å bli komfortabel i.

Så la oss se litt nærmere på kampen mot Ravens. Hos MileHighReport.com har de tatt seg bryet med å gå gjennom hvert eneste negative spill Peyton hadde (noe de fleste såkalte NFL-eksperter ikke tok seg bryet med…). Vi skal ikke gå gjennom alle spillene, men heller fokusere på de store linjene;

“There’s a very common theme among the vast majority of these negative plays and that’s the blitz. Almost all of them required Manning to make a fast decision and allowed time for only one read.”

“The Sacks: On two of the sacks, pass pressure was virtually instantaneous, arriving in less than two seconds. On one that was over 2 seconds, Manning was dropping back from under center and had less than 2 seconds from the completion of his dropback. On the remaining sack, his first quick-hitter option was well covered and he was sacked just as he looked to his second option (RB from the backfield).”

Peyton er normalt sett en av de beste QB-ene i ligaen til å spille mot et slikt press, men når Ravens klarer å legge press på Peyton på under 2 sekunder sier det seg selv at det blir vanskelig for ham å få gått gjennom sine reads, finne riktig mottaker og levere et kast med god teknikk. Timingen i spillet blir feil, mottakerne har ikke fått utviklet rutene sine enda og kastene blir unøyaktige. Hvis Peyton i tillegg slurver med fotarbeidet på grunn av presset, at han for eksempel må kaste mens han har vekt på bakbenet, forsvinner også mye av kraften i kastet, og dermed kan det også se ut som at han mangler armstyrke selv om dette ikke trenger å være tilfellet.

“The vast majority of these poor passes stem from poor pass protection. They often allowed time for only one read and if that receiver wasn’t open, a bad play happened. Manning needed to make very quick decisions during all of these plays.”

Denvers offensive linje mot Ravens bestod av

  • LT Ty Sambrailo (rookie) – PFF Pass block: -1,8
  • LG Evan Mathis (10 års erfaring, men ingen snaps for Broncos før kampen) – PFF Pass block: -2,3
  • C Matt Paradis (hadde ikke startet noen NFL-kamper tidligere) – PFF Pass block: +1,1
  • RG Louis Vazquez (veteran, men spilte RT siste halvdel av sesongen i fjor) PFF Pass block: +0,8
  • RT Ryan Harris (kom fra Kansas City foran sesongen) PFF Pass block: -0,3

I tillegg må vi ta med i beregningen at Broncos har ny head coach i Gary Kubiak som står for en ganske annerledes angrepsfilosofi enn Peyton er vant til, en angrepsfilosofi som ikke nødvendigvis passer en QB som Peyton Manning og mot både Ravens og Chiefs så Manning noe ukomfortabel ut, som han også var i begynnelsen av sin første sesong med Broncos. Derfor bør man ikke bli overrasket om man ser en del eksperimentering i begynnelsen av sesongen for å finne ut hvordan man skal få dette angrepet, med en nykomponert offensiv linje, til å fungere.

Den dårlige offensive linjen preget også løpespillet til Broncos som avsluttet dagen med kun 70 yards langs bakken, og det er uten å trekke fra negative yards på sacks. Noe forenklet forklart skal Kubiaks angrep etablere løpespillet først og så basere pasningsspillet på det. Når man ikke får etablert løpespillet i det hele tatt gjennom 60 minutter er det vanskelig å få pasningsspillet i gang.

peyton-manning-justin-houston-nfl-denver-broncos-kansas-city-chiefs-850x560

Peyton Manning mot Kansas City Chiefs

Problemene i angrep mot Ravens så ut til å fortsette for Manning og Broncos mot Chiefs, noe mange hadde forventet etter en kort pause fra søndag til torsdag uten de store mulighetene til å gjøre korreksjoner. Utover i kampen så det ut som at Peyton begynte å bli litt mer komfortabel i angrepet samtidig som han beviste at han fortsatt har mer enn nok armstyrke til å kaste både hardt og dypt;

Se for eksempel på spillet i 1.kvarter, med 2:03 igjen. Peyton får tid og rom (en viktig nøkkel) og har Emmanuel Sanders på et dypt løp ned midten av banen. Peyton tar et par skritt oppover i en meget ren og ryddig pocket og kaster fra egen 17-yard-linje. Sanders tar i mot pasningen på Chiefs’ 35-yardlinje, men glimrende forsvarsspill hindrer Sanders i å sikre mottaket. Pasningen er nesten 50-yard lang og kunne knapt vært mer nøyaktig. Når Peyton fikk tid og rom mot Chiefs og Ravens så han ut som gode gamle Peyton, noe også Chiefs’ head coach Andy Reid hadde observert;

“Obviously, he’s not done,” Chiefs coach Andy Reid said. “You could see that in the Ravens game. When he wasn’t being hit, he’s the same old Peyton. He’s what you saw here. Very similar.” (mine uthevninger)

Peyton hadde langt i fra noen perfekt kamp mot Chiefs, men dette Chiefs-forsvaret er ikke lett å spille mot. Tamba Hali torturerte rookie Ty Sambrailo på venstresiden, mens Justin Houston var dominerende som vanlig og skapte mye trøbbel for Broncos. I tillegg har de en meget spennende rookie CB i Marcus Peters om også scoret Chiefs’ andre touchdown for kvelden med en pick-6. Men når kampen så ut til å være tapt for Broncos, da Chiefs tok ledelsen med én touchdown med kun 2:27 igjen på klokken, ledet Manning Broncos 80-yards på under 2 minutter og viste igjen at med tid og rom ser han ut som den gode gamle Peyton med en glimrende touchdown-pasning til Emmanuel Sanders.

Peyton Mannings 2015-sesong

Det er interessant å se hvor stor forskjell det noen ganger er på en treners oppfatning av en spiller, og medias oppfatning. Andy Reid så den gode gamle Peyton selv mot Ravens, noe svært få blant NFL-ekspertene så. Jeg kan garantere at ingen har gjort mer speiding på Peyton Manning mellom Ravens-kampen og Chiefs-kampen enn Chiefs’ trenerapparat, så når Reid sier det han sier er det verdt å merke seg.

denver-broncos-quarterback-peyton-manning

Seieren over Chiefs var langt i fra perfekt og Peyton ser enda ikke helt komfortabel ut i det nye angrepet og bak den nye offensive linjen. I tillegg har han gjort flere dårlige avgjørelser under press enn normalt, noe som har ført til en del kast som ikke ligner Peyton i det hele tatt. Men kampen mot Chiefs var et stort steg i riktig retning. Når Peyton får god beskyttelse av den offensive linja ser jeg ikke mye forskjell på Peyton anno 2014 og den versjonen jeg ser i år.

Hvor god er Peyton Manning per dags dato? Det er for tidlig å friskmelde Peyton og dette Broncos-angrepet enda, men jeg håper i hvert fall at alt snakk om Peytons armstyrke blir lagt død. Vi har sett Peytons prestasjon i 2014, noe som var et svakt år til Peyton å være, men jeg tør allikevel å regne Peyton per dags dato blant NFLs 10 beste QB-er.

Og det er ikke så allverdens galt for et “work in progress”.

Én kommentar

Legg inn en kommentar