NFL-Statistikker Del II: En nærmere kikk på Eli Manning

I del 1 tok vi en nærmere titt på tre dybdestatistikker og så på hvorfor de er å foretrekke fremfor de mer trivielle eller overfladiske statistikkene som ofte sirkulerer i amerikanske medier. I del 2 skal bruke disse statistikkene i praksis ved å se nærmere på blant andre Eli Manning.

Årsaken til at Eli Manning er interessant er at han nylig signerte en ny kontraktforlengelse med New York Giants verdt $84 millioner. Hvorfor er det interessant? Fordi Eli krevde å bli betalt som en av ligaens beste Quarterbacker, men de som har fulgt Giants og Elis prestasjoner de siste sesongene vil kanskje trekke i tvil om han virkelig fortjener å bli betalt som de aller beste QB-ene i ligaen eller om det kan ha vært andre faktorer som spilte inn. I del 3 skal vi se litt nærmere på kontraktsdetaljene til Eli samt se på mitt eget kontraktforslag.

Men aller først må vi finne ut hvordan Eli kommer ut når vi måler han opp mot de beste, de gjennomsnittlige og de heller dårlige Quarterbackene i NFL og for å komme nærmere en fasit skal vi benytte oss av dybdestatistikkene fra del 1.

 

Statistikker – formål og fremgangsmåte

Noen foretrekker tall fra én side, mens andre hevder tallene fra en annen side er mye bedre. I en sak fra ProFootballFocus.com kom nettopp dette poenget frem i kommentarfeltet hvor nettstedets kritikk av nettopp Eli Manning ble angrepet. Noe av kritikken kan tas seriøst fordi karakterene fra PFF ikke inkluderer alle variabler, mens andre kritiske røster viste mangel på kunnskap og forståelse og falt på sin egen urimelighet.

Mitt mål her blir å se hvordan 2015-utgaven av Eli Manning, den Eli Manning som skal prestere nå og de neste 4-6 årene, ser ut, men for å ikke gå i fellen med å hvile for mye på kun én statistikk, har jeg fått med et bredt spekter fra de tre nettstedene vi så på i del 1. De tre favner et bredt spekter nyanser og variabler fra troverdige analytikere som er respektert i NFL-verdenen.

Det er vanskelig å komme med spådommer, spesielt når det er umulig å spå slutten for Eli, så det nærmeste vi kommer er å se på 2014-sesongen. Grunnen til at vi ikke henter tall fra 2013-sesongen eller tidligere er todelt; 1. fordi, og jeg tror Giants-fans vil være enig med meg her, 2013-sesongen var den siste, og mest katastrofale, under Kevin Gilbride før Ben McAdoo (noen andre enn meg som elsker det navnet?!) tok over og fikk Giants-angrepet nogenlunde på rett kjøl. Og 2. for vi opererer etter det velkjente NFL-mottoet “What have you done for me lately?”.

Av de mer overfladiske statistikkene har jeg tatt med totalt antall pasningsyards, antall touchdown-pasninger, interceptions og en såkalt Touchdown to interception ratio, som er det tallet du får når du trekker fra antall interceptions fra touchdown-pasninger. I tillegg har jeg tatt med completion %, dvs %-andel vellykkede pasninger av totalt antall pasningsforsøk. Da ulike nettsteder teller noen av disse statistikkene litt forskjellig, har jeg hentet alle fra én og samme kilde, ProFootballFocus, slik at det ikke skal bli noe urettferdig måling ved å hente tall fra flere kilder.

Videre fra ProFootballFocus (PFF) har jeg tatt med tallene for Overall, som er en samlet totalkarakter samt Pasningskarakteren (PFF – Pass) som er spesifikk til pasningsspillet (det vil si at den tar ut de gangene QB løp med ball).

Fra FootballOutsiders (FO) har jeg tatt med DYAR, YAR og DVOA samt ESPNs Quarterback Rating, og fra AdvancedFootballAnalytics.com (AFA) har jeg tatt med EPA og WPA.

(For en nærmere forklaring av alle tallene, se del 1 her)

For å få et godt sammenligningsgrunnlag har jeg kommet frem til 4 ulike gjennomsnitt;
– Ligagjennomsnitt (Topp 32) vil si et gjennomsnitt av de 32 beste i kategorien
– Gjennomsnitt 1-10, 11-20 og 21-30 betyr et gjennomsnitt av de 10 beste, de 11-20 beste og 21-30 beste.

På denne måten kan vi sammenligne Eli Manning, og andre Quarterbacker for den saks skyld, opp i mot et ligagjennomsnitt, men også se hvilken kategori han hører hjemme i; er han topp 10 i ligaen eller faller han utenfor topp 20 slik PFF påstod?

Svakheter med tallene

Det er noen svakheter med denne måten å bruke statistikker på. For det første, og kanskje den mest åpenbare svakheten, er at ulike lag spiller ulike system og i noen tilfeller er systemet svakheten, ikke Quarterbacken. I Eli Mannings tilfelle så vi et stort problem med Giants’ system under Gilbrides ledelse noe som igjen plasserte Manning i samme klasse som Terrelle Pryor og Mike Glennon i 2013. Men jeg føler at fremgangen i 2014 er mer enn god nok til at vi nå kan bruke 2014-tallene for å si noe mer fornuftig om Elis kvaliteter anno 2015. At Giants’ angrep hadde stor fremgang under McAdoo tilsier også tallene:

Kategori20132014
Offensive Line:
PFF - Pass Block25. -6,721. -10,9
PFF - Run Block29. -24,719. -15,2
FO - Pass Protection18.10.
FO - Run Block30.22.
AFA - EPA22. -11,314. +7,4
AFA - WPA19. -0,125. +1,01
Totalt for angrepet:
PFFs totalkarakter32. -56,318. -34,2
PFF - WR Topp 4040. Victor Cruz +3,13. O.Beckham jr. +20,4
19. R.Randle +6,4
AFA - WR Topp 40
AFA EPA38. H.Nicks +9,79. O.Beckham jr. +64,6
AFA WPA34. H.Nicks +1,0310. O.Beckham jr. +1,76

Under hvert årstall representerer det første tallet rangering mens det andre tallet er scoren. 

Med unntak av PFFs Pass Block-kategori – hvor Giants gikk frem på rangeringen (fra 25. beste i ligaen til 21.beste), men scoret en dårligere karakter – gikk Giants-angrepet frem i hver eneste kategori, i noen tilfeller med kraftig forbedring.

Den andre svakheten er at hvor enkelte Quarterbacker kan hoppe opp og ned i rangeringen avhengig av kategori, blir Manning alltid sammenlignet med de som scorer i topp 30. For eksempel er Jay Cutler av ProFootballFocus rangert som nummer 9 i kategorien Completion% for 2014, mens han i kategorien Pass rating kun er nummer 22. Med andre ord, én enkelt QB kan bevege seg opp og ned rangeringen avhengig av kategori, mens Eli alltid sammenlignes med ett gjennomsnitt av de som måtte befinne seg i et visst sjikte for hver kategori.

Mitt svar på dette er at for det første viser det svakhet å være så variable som Jay Cutler i prestasjonene, og for det andre er vi ute etter å finne en rød tråd gjennom en rekke statistikker. Det er nettopp for å unngå å plassere Eli urettferdig at vi har med så mye data slik at vi ikke gjør vår bedømmelse utifra én enkelt og kanskje spesielt svak kategori.

Til sist vil jeg bare nevne at jeg verken er stor fan eller stor motstander av verken Eli eller Giants. Jeg har blitt beskyldt for å holde med mange ulike lag basert på artikler jeg har skrevet så jeg vil bare poengtere at jeg som NFL-skribent forsøker å holde meg så objektiv som overhode mulig. Og her er det jo først og fremst tallene som taler!

Men, nok forklaring, over til tallene:

KategoriLigagj.snitt
(Topp 32)
Gj.snitt
1-10
Gj.snitt
11-20
Gj.snitt
21-30
Pass.yards3403455335702579
Pass.yds per forsøk7,58,17,47,1
Touchdowns22,333,82213,5
Interceptions9,25,4912,3
TD to INT ratio11,6421,2010,21,5
PFF Overall+4+21,6+4-9,3
PFF Pass+3,3+20,1+2,8-8,9
PFF Comp%63,8%67,2%64,0%61,2%
FO - DYAR554,11169,6465,8164,8
FO - YAR561,61170,2486,4193
FO - DVOA6,1%21,5%5,3%-4,6%
QBR (ESPN)61,374,960,851,9
AFA EPA68,92136,9260,4423,13
AFA WPA1,983,591,960,76

Med dette på plass kan vi så videre se på hvordan Eli Manning scorer i forhold til disse tallene i en rekke ulike kategorier. I tillegg har jeg tatt med Aaron Rodgers, som scorer veldig høyt på så og si alt av statistikker, og Philip Rivers og Ben Roethlisberger som er naturlig å sammenligne med ettersom de begge har signert nye kontrakter nylig og man forventer at Eli får en lignende kontrakt.

Her er tallene for de fire Quarterbackene med “Rank” som indikerer hvor høyt de scorer i de ulike kategoriene:

 Eli ManningAaron RodgersPhilip RiversBen Roethlisberger
KategoriRank2014Rank2014Rank2014Rank2014
Pasningsyards64410743818428614,954
Pasningsyards per forsøk137,328,4107,538,2
Touchdowns930338831732
Interceptions191415271859
TD to INT ratio9161331213324
PFF Overall17+0,91+40,48+13,73+29,0
PFF Pass16-0,21+35,07+14,23+31,1
PFF Comp%1663,1%965,6%466,5%367,1%
FO - DYAR1164221,564991811,572
FO - YAR1173521,5811080321,505
FO - DVOA164,6%132,2%1012,6%426,8%
QBR (ESPN)870,9382,61166,8672,5
AFA EPA1562,61212,891092161,5
AFA WPA73,1715,1663,2534,05

Med bare en kjapp titt over tallene er det lett å se hvorfor Aaron Rodgers er regnet som kanskje den beste Quarterbacken i ligaen for øyeblikket (husk at Super Bowl-titler ikke er noen målestokk; Dan Marino vant ingen, men var allikevel en av historiens beste). Det som kanskje vil overraske noen, inkludert meg skal jeg være helt ærlig, er hvor godt Ben Roethlisberger scoret i fjor. Han er topp 5 i nesten hver kategori og slår Aaron Rodgers i FO – DYAR (også i totalt antall pasningsyards, men her er yards per forsøk viktig for å få et riktig bilde). Philip Rivers plasserer seg stort sett mer der vi forventer; ofte i topp 10, men sjeldent blant topp 5.

Om Giants’ angrep i 2014

  • Giants var verken et veldig løpsorientert eller et veldig pasningsorientert i 2014, men ganske balansert. I antall yards langs bakken (rushing yards) lå de litt under ligagjennomsnittet med sine 1,603. I antall rushing touchdowns er de også ganske gjennomsnittlige. Her var ligagjennomsnittet 11,88 mot Giants’ 13.
  • Videre er det verdt å merke seg at Giants lå i topp 10 i antall spill i fjor med totalt 607 offensive pasningsspill og 449 løpespill på 16 kamper. Faktisk hadde Giants ifølge NFL.com 4.flest offensive spill i 2014 med et gjennomsnitt på 67,9 spill per kamp. Kun Eagles, Colts og Saints hadde flere. Hvorfor er dette viktig? Vel, jo flere pasningsspill man har, jo flere pasningsyards og touchdowns har man mulighet til å skaffe. Det er derfor yards per forsøk blir vesentlig i tillegg til at man bruker tall fra PFF, FO og AFA fremfor overfladiske tall.

Om Eli Manning i 2014

  • Som nevnt er yards per forsøk veldig relevant og det ser vi med en gang når vi ser at Eli Manning hadde flere pasningsyards enn Aaron Rodgers i 2014. Forskjellen er at Manning trengte langt flere forsøk på å nå kun 29 yards mer enn Rodgers. I kategorien yards per forsøk faller derfor Eli Manning utenfor topp 10 og havner på 13.plass med 7,3 yards per forsøk, mens Aaron Rodgers er nummer 2 med 8,4. Snittet for de 11-20 best rangerte var 7,4.
  • Hvis vi skal finne den røde tråden i Eli Mannings 2014-sesong, må vi se på hvordan han plasserer seg i de ulike kategoriene. Eli Manning scorer i topp 10 blant NFLs Quarterbacker bare ved ved 5 anledninger. Antall pasningsyards, som jeg har vært inne på, blir mindre relevant. Men antall Touchdowns, TD to INT ratio, ESPNs QBR og AFAs WPA er alle “gode” kategorier å score høyt i.
  • I kategorien Interceptions vil jeg sette Eli utenfor topp 20. Eli kastet 14 interceptions mens snittet for de 21-30 beste var på 12,3 (her er naturligvis et lavt tall bedre).
  • Ellers plasserer Eli seg i kategorien 11-20 hele 8 ganger og det varierer fra å ligge tett på topp 10 til å så vidt karre seg innenfor topp 20.
    • I pasningsyards per forsøk var 11-20-snittet på 7,4, mens Eli scorer 7,3
    • På PFFs Overall-karakter er 11-20-snittet +4 mens Eli kun scorer +0,9. Snittet for topp 10 her var på +21,6
    • Pasningskarakteren til PFF måler ikke bedre for Eli; her scorer Eli kun -0,2 mens snittet for 11-20 var på +2,8.
    • I FO – DYAR og FO – YAR ligger Eli veldig nære topp 10 og et stykke foran både gjennomsnittet for 11-20 og gjennomsnittet for ligaen.
    • I FO – DVOA og AFA WPA faller han nesten utenfor topp 20. Elis DVOA scorer kun 4,6% mot et 11-20-snitt på 5,3% og et ligagjennomsnitt på 6,1%.
  • Ser vi han sammenlignet med Philip Rivers og Ben Roethlisberger blir Elis krav om en tilsvarende kontrakt svakere; til og med Philip Rivers som ligger på grensen til å bli skjøvet ut av topp 10 scorer bedre enn Eli i nesten alle kategorier. Og jeg ser virkelig ikke hvordan Eli skal kunne kreve lønning på lik linje med Ben Roethlisberger som i fjor er trygt plassert i topp 5.

 

Konklusjon

Problemet jeg har med Eli Mannings 2014-sesong er at han faller utenfor topp 10 i for mange kategorier til å kunne påstå at han per dags dato er en topp 10 QB i NFL. Skulle jeg plassere ham per dags dato ville jeg nok ikke plassert ham utenfor topp 20 slik PFF gjør, men jeg har vanskelig for å regne ham blant topp 10.

I del 3 skal jeg forsøke å ta på Giants GM-skoene og komme frem til en avtale som holder Eli i laget noen år til samtidig som jeg ikke gambler med klubbens fremtid. Per dags dato er Eli et stykke unna de aller beste og jeg ønsker å se klar forbedring fra både Eli og resten av angrepet i 2015. Han plasserer seg i topp 20 i mine øyne, men må forbedre seg en del for å komme inn i topp 10. Kontraktstilbudet blir derfor sterkt farget av dette, men mer om det i del 3.

Til sist vil jeg poengtere at dataene oppgitt i denne artikkelen kan brukes av deg som leser hvis du har en Quarterback du ønsker å teste opp i mot disse gjennomsnittene, men vær obs på at tallene sier en del, men ikke alt.

4 kommentarer

  • “Touchdown to interception ratio, som er det tallet du får når du trekker fra antall interceptions fra touchdown-pasninger.”… “Aaron Rodgers -38 TD – 5 INT – TD to INT ratio 33”

    – Noen spesiell grunn til du som antakelig den første i verden velger å bruke antall TD minus antall INT for å lage en TD/INT-ratio, og ikke antall TD delt på antall INT som er standarden? Hva er styrken med din variant kontra det normale? Med din definisjon blir vel også bruken av ordet “ratio” feil?

    • Hei! Takk for kommentar.

      Den mest vanlige måten å regne det TD-to-INT ratio er å dele TD på INT som du påpeker, men det er langt fra den eneste måten. Noen gjør ingen utregning i det hele tatt, som f.eks i denne artikkelen fra Bleacher Report. Kanskje jeg er den første til å regne på akkurat denne måten, men vi må da få lov til å være oppfinnsomme vi og? 🙂

      Grunntanken bak utregningen, og grunnen til at jeg mente den ville være en enklere utregning enn standaren, var rett og slett fordi jeg mente det ville gi enklere tall å jobbe med. Jeg satt med veldig store mengder data som skulle regnes på flere ulike måter så der og da mente jeg det var det enkleste å jobbe med og å forklare. Kanskje det var en dårlig avgjørelse i dine øyne (og kanskje jeg i hvert fall burde kalt statistikken noe annet for å skille dem), men ettersom alle forholdene ble bedømt etter akkurat samme kriterie er tallene fortsatt riktig og gir et riktig bilde, så det hadde blitt småpirk å endre hvis du forstår.

      Forresten, ‘ratio’ på engelsk betyr bare ‘forhold’ eller ‘proporsjon’ så det blir heller ikke feil bruk av ordet ettersom vi fortsatt snakker om forholdet mellom TD og INT.

  • Lenkevarsling: NFL-Statistikker Del III: Eli Mannings kontraktsituasjon | Amerikansk Fotball

  • Lenkevarsling: NFL-Statistikker del IV: Peyton Manning | Amerikansk Fotball

Legg inn en kommentar